Menu

Byron Shire Sports Results 2709

BOWLS

Brunswick Heads Men 

Brunswick Heads Men – Wednesday Social Bowl’s: 1st K Boorman, F Martin, M Jeffries 2nd G Macfoild, T Ives, M Barry 3rd L Leach, W Hedges, C Farrel.

Cock of the Walk: T Fleming Friday Frolic: 1st Maryanne Parry, G Rendell, 2nd J Vigar, E Boyter Saturday O’Donnell Day: 1st K Roberts, K Hosie, J McGuire Middle Prize: G O’Donnell, K Peacey, M Petrou Last Prize: P Farmer, P Parry, R Reidy Best Dressed Player: Maryanne Parry.

Yellow Pages Award: D Maundrell Consistency Singles Final: L Wade 150 def D Turnbull.

* 140 Congratulations to Gary Rendell winning through to the Semi-Final Club Champion of Champions Coming Events: Louies Lemonade Day Sunday 12th August 800am Ocean Shores Butchery 2 Bowl Pairs 22nd September

Byron Bay Men

The Final of the Club Championship Pairs was played on Saturday with a close game that lasted till the final end with Tom Barry and Jeff Fleming with a score of 21-20 taking out the game on an extra end Congratulations to the boys on a good win and the runners up Peter Lofts and Dick Aldridge

Thursdays self selected pairs winners this week are visitors Carol Nystrom and Bruce Nystrom with runners up Jenny Meinel and Ivan Easten The meat tray was won by Paul B-z The jackpot was not won Next week $200

Saturdays social bowls winners Mick Ayo and Brian  Burton Runners up Ray Hendo, Bob Lewis and Reg Condie Meat tray won by Peter Lofts

* The Minor Singles championship closes on Friday 10th  August and the first game is scheduled for Saturday 11th August at 1pm

Paul Clark played in the Singles Champion of Championship at Pottsville on Sunday and went down to Michael Turner 31-16 in the first round

Byron Bay Women

Tuesday 31st July saw social play with the days winners being G Kelly and K Quinnell

* Visitors are Welcome any Tuesday Please be at the club by 9:15am to put your name in or ring the club on 66856202 Bowls begin at 9:40am but you need to be in the club before 9:30am

Bowlers – please check notice board for upcoming bowls days

Our own Gala Day is to be held on Monday 3rd September $32 per team of 4, Names to Secretary Kym please

Mullumbimby Ex-Services Men

28 July Saturday Social

The Mullum MOB (Men of League) with a great group from Nimbin joining the day enjoyed a beautiful day on the greens  As well as playing some fine bowls they had a most successful day for their cause  The club’s best wishes for the MOB

29 July Sunday Mufti

Robina Rebels had a magnificent sunny day when taking on our Mudcrabs  After great social bowls the Rebels took home the honours  All welcome to try their hand at bowls with our Mudcrab social bowlers – come along 12 August, bowls available

1 August Social

M Burke, N Newton (c/w Ken Ryan Plastering rink) 19 def M Nicholls, S Abraham 13  Tickie Purdie, F Buckley, H McKenna 20 def Will, P Crofton (visitors), J Estreich 15 B Rose, P McDonald 21 def M Johnston, P Thompson 17  A Pyzer, J Canabou, L Henry 18 def W Ball, D Ottery, J McKay 15

Mullumbimby Ex-Services Women

31 July Club Fours Championships

J Lee, H Robb, J Kidman, G Henry (Rink W) def I Pettendy, S Brown, J Towner (sub R Wainwright), B Reglin  E Walker, R Wrigley, S Thomas def J Ball, R Mills, B Croft  Raffle, J Kidman

* Classic 4s 13 August  Picnic lunch, 2 rounds of 11 ends, $48 per team

Ocean Shores Men

July 30th –  Mens Self Select

Winners: C Farrell, W Hedges, & LLeach   R/Up: K Kennedy, G Jansen & D Hughes.

Tony Carsburg Mens Minor Singles: P Keogh def  B Clark, L Johnson def  D Hayer, G Parker def  J Maroney

Norfolk Island Shirt Boy – J Roberts.

Ocean Shores Women

01/08: Mixed Social:  D Keily/K Gallard(Eq winners on Secret Margin) d L Wright/J Williams; J Seamer/M Bertoli d M Franks/D Grant; S Woolford, B Paine, M James d E Miller, G Fox, W Sprengel Major Singles :B Sprengel (Eq winner on day) d M Flesser03/08: Ladies Social: K Gallard, A Slater, N Gartner d J Busch, L Wright, M McConville; T Campbell, D Grant, L McGowran d T Campbell, R Wrigley, J Bartlett; E Gilby/J Williams d M Farquhar/C Timewell Major Singles: M Bertoli (Winner Out of Hat) d B Stone; JM Quirke (R/up) d P Sullivan Consistency: G Johnston d M Hosie AGM next Friday 10 Aug at 8:30am Please think about nominating for a position on committee

 

 

BRIDGE

Brunswick Valley

28/07/2012: 7 table Mitchell   N/S:  1st gross; Margo Homfray/Diana Gall; 2nd gross David Dare/Ian Homfray   E/W:  1st gross; Gail Bridgman/Jannine Murray;   2nd gross; Coral Timewell/Barbara Simons

30/07/2012: 8 1/2 table Mitchell with sit out  Results not available

* We meet at Brunswick Heads Community Centre on Monday and Saturday  Seated by 1245  Guests welcome  If partner required, or information regarding Bridge lessons, please telephone Phyllis Keyte 6684 1103

Ocean Shores

01/08:6 Table Mitchell with Skip Instant Scoring: N–S:1st gross: B Hurst/J Smith 825; 2nd gross: G Pick/A Hauser 786 E–W: 1st gross: R Pedicini/M Boyle 895; 2nd gross: P Quirke/T Ellis 893 We meet at Ocean Shores Country Club every Wednesday evening Seated by 6:15pm Contact Pam: 6680 3871

 

 

GOLF

Mullumbimby Men

01/08/12 Single Stableford Winner: Andrew Hill Score: 39 Runner Up: Nick Rutter Score: 37 3rd: Paul De Fina Score: 36

Nearest the Pins – 5th: B Craig 200cm, 7th: NA, 9th: N Rutter 360cm, 12th: J Gadowski 670 cm, 17th: B Lawler 750 cm

Ball Run Down: 34 C/B

04/08/12 Monthly Medal – Stroke

A Grade – Winner: Damien Carsburg Score: 70 C/B Runner Up: Peter Schweitzer Score: 70

B Grade – Winner: Cody Nelson Score: 66, Runner Up: Joe Cullen Score: 70

C Grade – Winner: Taylor Deegan Score: 65 Overall Winner, Runner Up: Bob Phillips Score: 66

Nearest the Pins – 5th: D Carsburg 210 cm, 7th: NA, 9th: W Rogers 795 cm, 12th: K Gannon 309cm, 17th: J Mathews 675cm

Ball Run Down: 72 C/B

Gundies Mug: D Carsburg

Ocean Shores Ladies

Tuesday 31 July 2012 Par Winner Div1 M Murray 0 R/Up J Brown -1 c/b

Winner Div 2 A Tonkin 0 R/Up D Jansen -1 c/b Vouchers to -5

Saturday 4 August 2012 Stroke, Putting, Medal Winner J Gray 73 nett

R/Up S Laurence 75 c/b Vouchers to 80 NTP S Laurence Putting B Wingad

34 Medal Winner J Gray

Sunday 4 August 2012 4 BBB Stableford, 2nd Rnd Mixed Trophy 47 Players

Winners Kathy & Peter Snook 46 pts R/Up’s Peter & Juan Price 45 pts c/b

Ball Rundown to 39 pts NTP’s 3rd hole Ladies Julia Maddock, Men Peter Snook

17th hole Ladies Glenn Tilling, Men Richard Killion Next game August 19th 2

Person Ambrose & 3rd Round of the Mixed Trophy

Ocean Shores Men

Monday 30July-Medley Stableford

1st Robert Goodacre41pts,2nd Peter Irby 38pts,3rd Dennis Ensor 35pts

Wednesday 1 Aug-Single Stableford

Div 1-1st Ian Wingad 41pts,2nd Peter Ferris 39pts,3rd Richard Sheridan 38pts

Div 2- 1st Sean Doherty 39pts,2nd Chris Appel 38pts,3rd Wilfred Sprengel 36pts

Saturday 04 Aug-Monthly Medal – Stroke

Billinudgel Hotel

Blue Tees-1st Luke Woods 73,2nd Toot Byron 73,3rd Peter Pilcher 73

White Tees-1st Brian Pollard 62,2nd Anthony Tarrant 64,3rd John Starcic 70

 

 

SPORT DRAWS

NETBALL

Brunswick–Byron 

Round 16: August 11

Table duty – Ocean Shores Flying Fish, Canteen – Bangalow/Main Arm Netta set up team – Butterfly’s, hard court duty team – Bliss Tidy up team – Bluejays

1230pm Crt 1 Catfish v Bluebottles – Jordan/Sienna Crt 2 Bluebirds v Bliss – Narelle/Ali Crt 3 Swifts v Banana Splits – Lyza/Jemma Crt 4 Blueberries v SOS – Michelle/Ellie Crt 5 Gummi Bears v Boomerangs – Sue K/Molly Crt 6 Starfish v Rockfish – Jo L/Aubrey Crt 7 Mermaids v Bilbies – Mermaids Crt 9 Blossoms v Tigers – Tigers Crt 10 Butterfly’s v Puffer Fish – Butterfly’s

145pm Crt 1 Giants v Blaze – Jo L/Sue H Crt 2 Seahorses v Boosh – B52 x 2 Crt 4 Anonymous v Flying Fish – Cruisers x 2 Crt 5 Gladiators v Bay Blast – Ashley/Narelle Crt 6 Classics v Dolphins – Taveners x 2 315pm Crt 1 Mudslide v Taveners – Classics x 2 Crt 2 Cruisers v B52 – Giants x 2 Crt 3 Blazers v Amazon – Giants/Julie Crt 4 Penguins v Breakers – Boosh/Blaze Crt 5 Hot Tuna v Mighty Minkies – Michelle/Jordan Crt 6 Bluejays v Underdogs – Seahorses/Blaze Netta presentation at 1pm

SQUASH

Brunswick Heads

Wednesday 8/8/12

Round 14 – Perry Homes Comp

Brunswick Heads Pharmacy v Occupational Health & Rehab Services – G Davis v C Littlewood, A Li v J Gribble, W Knight v S McTeare, A Cox v J Hodges

Cape Byron Medical Centre v The Potato Works – B Trivett v T Kropp, W Ferrier v R King, J Nicolson v C Johnston, N Moon v R James

Ocean Shores Glass v Inky Business – P Vanhorff v T Dryden, Kijay v C Walsh, R Cameron v S Schubert, F King v C Naughton

Monday 13/8/12

Round 13 – Byron Health Foods Comp

Division 1 – 5pm C Littlewood v B Trivett, Kijay v G Davis; 6pm L Powell v L Tomasella

Division 2 – 5pm S Moon v M Cassidy, A Li v J Gribble; 530pm C Walsh v R King

Division 3 – 5pm L Fox v J Nicolson; 630pm A Cox v R Hughes R Draper bye

Division 4 – 5pm B Schubert v C Naughton, C Johnston v C Baggerman, S McTeare v J Hodges

Division 5 – 5pm C Bolton v N Moon; 530pm F King v B Doran G Carter bye

Wednesday 15/8/12

Semi-finals – Perry Homes Comp

* Draw not available at time of publication All teams play First 4 in main semis Bottom 4 in plate semis Winners play in finals the following week Social games for all other players 

New mixed Wed comp starts 29/8/12 Phone 6685 1794 to play

VOLLEYBALL

Brunswick Heads 

Tuesday 7/8/12

Junior Comp – 5–6pm $5 per week 12–17 age group Phone 6685 1794 to play Beginners welcome

Round 10 – J V Towing Comp

6pm Flash v Packers, Eagles v Bad Duty – Squeakers

7 pm Kriss Kross v Mangoes, Redbacks v Squeakers Duty – Bad

Thursday 9/8/12

Round 12 – Ocean Shores True Value Hardware Comp

6pm Fill-ins v Dees, Bop v Exodia, Thunderbirds v Alaskans Duty – Muchachas

7pm Chilli Twist v Grogmonsters, Flukes v Volleys, Muchachas v Bruns Belles, Fireflys v Divas Duty – Thunderbirds & Bop

Tuesday 14/8/12

Junior Comp – 5–6pm $5 per week 12–17 age group Phone 6685 1794 to play Beginners welcome

Round 11 – J V Towing Comp

6pm Eagles v Packers, Redbacks v Bad Duty – Mangoes

7pm Kriss Kross v Squeakers, Flash v Mangoes Duty – Packers

* Phone 6685 1794 to play Beginners welcome.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Become a supporter of The Echo

A note from the editorial team

Some of The Echo’s editorial team: journalists Paul Bibby and Aslan Shand, editor Hans Lovejoy, photographer Jeff Dawson and Mandy Nolan

The Echo has never underestimated the intelligence and passion of its readers. In a world of corporate banality and predictability, The Echo has worked hard for more than 30 years to help keep Byron and the north coast unique with quality local journalism and creative ideas. We think this area needs more voices, reasoned analysis and ideas than just those provided by News Corp, lifestyle mags, Facebook groups and corporate newsletters.

The Echo is one hundred per cent locally owned and one hundred per cent independent. As you have probably gathered from what is happening in the media industry, it is not cheap to produce a weekly newspaper and a daily online news service of any quality.

We have always relied entirely on advertising to fund our operations, but often loyal readers who value our local, independent journalism have asked how they could help ensure our survival.

Any support you can provide to The Echo will make an enormous difference. You can make a one-off contribution or a monthly one. With your help, we can continue to support a better informed local community and a healthier democracy for another 30 years.”

Echonetdaily is made possible by the support of all of our advertisers.